Konferencje

DroidCon Kraków – podsumowanie

Droidcon jest dobrze rozpoznawalną marką wśród ludzi związanych z Androidem. Dzięki staraniom Agnieszki Cieśli oraz ludzi związanych z Krakdroid, zawitał także do Polski. Miałem przyjemność uczestniczyć w nim zarówno z perspektywy słuchacza, jak i prezentera. W obu tych rolach czułem się bardzo dobrze, dzięki staraniom organizatorów.

Kraków przywitałem w środowy wieczór, korzystając z usług PKP Przewozy Regionalne (I klasa w InterRegio, to był naprawdę dobry pomysł – pół ceny normalnego biletu w IC). Konferencja więc dla mnie zaczęła się już wieczorem, od spotkania w luźnej atmosferze z innymi prelegentami. Naturalnie wymieniliśmy wiele uwag na temat tego co Google powinien poprawić i czemu nas nie słucha ;).
Potem udałem się na nocleg, który znajdował się naprawdę blisko miejsca konferencji – Centrum Manggha. Dotarcie rano zajęło mi niecałe 4 minuty, co uznaję za naprawdę sensowną odległość.

Oto kilka wybranych prezentacji z obu dni, które stanowiły dla mnie największą wartość:

What’s New (under the hood) in Android 5.0 Lollipop

Aleksander Piotrowski

Alek postanowił zajrzeć w głąb kodu Lollipop i wyłuskać mniej popularne opcje i ocenić ich przydatność dla developerów. Kluczowy wniosek: kod Androida piszą ludzie tacy jak my i naprawdę nie ma tam żadnej magii. Poza tym pokazał jak automatyczna aktualizacja WebView jest ważna dla bezpieczeństwa użytkowników systemu.

Continuous Delivery with Ease

Maciej Górski

Pomimo problemów technicznych Maciek pokazał, że tworząc aplikacje dla Androida, da się korzystać z dobrodziejstw Continous Delivery oraz jak dobrze wpływa to na pracę zespołu.

Android as a playground for experimentation.

Victor Diaz

Wielkie zaskoczenie. Victor to prawdziwy showman i “entertainer”. Jego prezentacja pokazująca framework Protocode, stanowiła prawdziwe przedstawienie. Samo narzędzie pozwala przekształcić telefon z Androidem w środowisko developerskie dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, pozwalające korzystać z możliwości urządzeń do tworzenia prototypów urządzeń. Prawdziwy raj dla Makerów i geeków.

Robospock – testing Android in Groovy

Przemek Jakubczyk

Robospock – połączenie framework’a Spock, dostępnego w języku Groovy i biblioteki Robolectric, do testów jednostkowych Androida, to marzenie każdego programisty. Przykłady testów, które pokazał Przemek sprawiały, że od razu chciało się zwiększać pokrycie testami w każdej swojej aplikacji. Niestety w chwili obecnej Gradle bardziej przeszkadza niż pomaga w spełnieniu tego marzenia, wymagając masy ręcznych poprawek w skryptach. Czekam z niecierpliwością, aż sytuacja się uspokoi i będę mógł z tego cuda korzystać w swoich projektach.

Booking.com: Dynamic Code and Resource Loading

Alexey Kuznetsov

Doskonałe spojrzenie na problem długiej kompilacji aplikacji z użyciem Gradle, wraz z prezentacją kilku metod usprawnienia tego procesu, które są wykorzystywane w Booking. Gdyby tylko Alexey pokazał szczegóły skryptów, które używają, to byłaby mała rewolucja.

Podsumowując: Droidcon Kraków zapowiada się na bardzo merytoryczną konferencję, którą z chęcią będę odwiedzał za każdym razem. Obecna wersja miała jeden dosyć dokuczliwy problem – częste problemy z WIFI, który mam nadzieję, że zostanie poprawiony w kolejnych edycjach. Jednak doskonałe prezentacje i super klimat poza prezentacjami, pozostawiły u mnie bardzo pozytywne wrażenia.