Development Tips

10 filmów z Google IO, które programista Androida powinien znać

Co roku Google organizuje konferencje Google I/O, które poza przedstawieniem nowych technologii powstałych w Mountain View, zawiera także masę wartościowych dla developerów prezentacji. W tym poście pokusiłem się o stworzenie mojego Top 10 najbardziej wartościowych filmów z Google I/O.

Google I/O 2010 – The world of ListView


Dosyć wiekowa już prezentacja (jak na erę Androida), jednocześnie jedna z najważniejszych. Szczegółowe wprowadzenie do kontrolek ListView (także GridView) oraz Adapterów. Autorzy, to programiści, którzy stworzyli te kontrolki. Dzięki temu są w stanie wyjaśnić mechanizmy, które pozwalają uzyskiwać jak najlepszą wydajność przy korzystaniu widoków wyświetlających duże ilości elementów.
Kluczowe tematy:

 1. ConvertView i ponowne używanie widoków.
 2. ViewHolder – sposób ograniczenia ilości wywołań findViewById().
 3. Zwiększanie wydajności wyświetlania ListView.
 4. Nagłówki i stopki list.
 5. Własny styl zaznaczenia na listach.
 6. Na co uważać.

Naprawdę warto!

Google I/O 2013 – Writing Custom Views for Android

Bardziej zaawansowany film dla tych, którzy planują tworzyć własne widoki. Autorzy skupiają się głównie na dokładnym wytłumaczeniu mechanizmu wymiarowania kontrolek (określania ich rozmiaru) oraz przedstawieniu metod optymalizacji rysowania na własnych komponentach. Dodatkowym elementem jest przedstawienie mechanizmu zdarzeń dotykowych, które pozwalają na przechwytywanie dotyku, kliknięc i gestów.

Google I/O 2010 – Android REST client applications

Dobry film dla osób, które w aplikacji mają lokalną bazę danych i muszą ją co jakiś czas synchronizować z serwerem korzystając z REST API. Autor przedstawia kilka architektur, które umożliwiają bezpieczną (bez możliwości utraty danych) synchronizację, nawet jeśli zmiany wykonane zostały offline. Do zrozumienia potrzebna jest znajomość mechanizmów Service i ContentProvider czy CursorAdapter. Mimo wszystko warto obejrzeć, aby poznać lepsze podejście do synchronizacji danych.

Przykładowa implementacja w oparciu o tą prezentację:
https://github.com/aug-mn/restful-android

Google I/O 2009 – Coding for Life — Battery Life, That Is

Kilka przydatnych sztuczek, które pozwalają znacząco ograniczyć zużycie baterii przez naszą aplikację. Autor przedstawia m.in. dlaczego cykliczne zapytania HTTP są źródłem wszelkiego zła i jak je grupować.

Google I/O 2011: Android Protips: Advanced Topics for Expert Android App Developers

Google I/O 2012 – Making Good Apps Great: More Advanced Topics for Expert Android Developers

Google I/O 2013 – Android Protips 3: Making Apps Work Like Magic


Ta seria to prawdziwa kopalnia tipsów i tricków dla programistów Androida. Ciężko wymienić co tu jest najważniejsze. Po prostu: naprawdę warto obejrzeć!

Google I/O 2011: Memory management for Android Apps

Ważny film dla każdego kto przechodzi do Androida z doświadczeniami z czystej Javy. Autor opisuje rodzaje pamięci, sposób zarządzania pamięcią z wykorzystaniem GC. Pokazuje jak ważnym tematem są Bitmapy w Androidzie i jak sobie z nimi radzić. W drugiej części pokazuję podstawowe narzędzia służące do śledzenia problemów z pamięcią i optymalizacji jej wykorzystania:

 • DDMS
 • hprof
 • Memory Analizer Tool (MAT) dostępny w Eclipse lub jako osobne narzędzie.

Google I/O 2012 – Google Cloud Messaging for Android


Wprowadzenie do usługi Google Cloud Messaging odpowiedzialnej za tzw. wiadomości PUSH, które są najlepszym sposobem informowania aplikacji o zdarzeniu na serwerze (wykorzystywane m.in. przez Gmail). Autor przedstawia architekturę GCM oraz sposób implementacji w aplikacji i po stronie serwera.

Google I/O 2012 – Google Play: Marketing 101 for Developers

Bardziej “miękka” prezentacja. Ściągawka dla twórców aplikacji z informacjami:

 • Jaki model biznesowy wybrać dla aplikacji, czyli gdzie są pieniądze?
 • Jak reklamować aplikację i do kogo ją kierować?
 • Jak powinien wyglądać marketing aplikacji?

Kompletne playlisty

Ta lista to wybrane przeze mnie 10 filmów, na które warto poświęcić czas. Jednak Google IO to każdego roku kilkanaście filmów, z których większość ma dużą wartość dla twórców aplikacji. Polecam w wolnej chwili przejrzeć resztę.

2008-2011

2012

2013