Uncategorized

Jak zostać zatrudnialnym programistą Androida

Programiści mobilni są w chwili obecnej bardzo poszukiwanymi specjalistami. Jak zostać członkiem tej kasty, zdobyć sławę i pieniądze? Niejeden z was zadawał sobie wcześniej czy później to pytanie. Postaram się odpowiedzieć jakie, moim zdaniem, kroki powinna podjąć osoba, która chce zostać Junior Android Developerem zaczynając od zera.

1. Opanuj podstawy Javy

Krok pierwszy i najważniejszy. Tworzenie natywnych aplikacji na Androida, to pisanie w językach Java i XML. Pierwszy odpowiada za ruchome części czyli logikę aplikacji, drugi głównie za wygląd.
W momencie rozpoczynania przygody z Androidem nie trzeba koniecznie znać wszystkich zakamarków języka Java i biblioteki standardowej. Konieczne jest jednak opanowanie:
– podstawowej składni języka (klasy, metody, pętle, instrukcje warunkowe itp.),
– programowania obiektowego (dziedziczenie, klasy, interfejsy, enkapsulacja, anonimowe klasy),
– kolekcji (Listy, Mapy, porównywanie obiektów, sortowanie, metody equals() i hashCode()),
– podstaw modelu wątków w języku Java (Runnable, Thread, synchronize).

W przypadku osób zaczynających od zera jest to spory materiał, jest jednak dużo zasobów w internecie, które mogą to ułatwić. Osoby znające inne języki obiektowe np. C++, C#, PHP, będą miały łatwiej, zwłaszcza w dwóch pierwszych punktach.

2. Stwórz pierwszą aplikację

Naukę samego Androida warto zacząć tworząc prostą aplikację od zera. Głównie ze względu na to, że bariera wejścia, przy pierwszym kontakcie z Androidem, jest duża. Dobrym przykładem takiego prostego narzędzia może być np. kalkulator BMI, albo prosta lista zadań. Powinna to być aplikacja oparta o 2-3 Activity, najlepiej bez fragmentów. Celem tego kroku jest opanowanie narzędzi programistycznych, poznanie obsługi Activity i nawigacji. Warto skupić się na zrozumieniu zagadnień zasobów, layoutów oraz połączenia wszystkiego w działającą aplikację.

3. Kup urządzenie z Androidem i zacznij z niego korzystać

Krok dosyć oczywisty, ale ważny. Każdy, kto chce zawodowo tworzyć aplikacje powinien zapoznać się z ekosystemem Androida. Instalować aplikacje z Google Play, przyzwyczaić się do sposobu nawigacji pomiędzy ekranami i aplikacjami. Poznać typowe wzorce interfejsu użytkownika stosowane w aplikacjach i systemie Android.
Cena urządzenia w chwili obecnej nie jest jakąkolwiek przeszkodą, ponieważ da się kupić np. tablety poniżej 200 PLN.

4. Stwórz aplikację i umieść w Google Play

Tutaj zaczyna się robić poważnie. Każda osoba, która ubiega się o pracę jako programista Androida, powinna mieć opublikowaną przynajmniej jedną aplikację. Może to być coś naprawdę prostego, ale ważne jest aby na własnej skórze poznać jak działa Google Play od strony programisty. Nauczyć się podpisywania aplikacji oraz dowiedzieć jakie materiały, poza plikiem APK, potrzebne są aby aplikacja wylądowała w Google Play.

Warto, aby opublikowana aplikacja nie “śmieciła” w Google Play i przynosiła jakąś wartość dla użytkowników. Najlepiej jeśli Twoja aplikacja rozwiązuje jakiś problem Twój, lub kogoś znajomego. Na tym etapie pojawi się pewnie wiele tematów, które będziesz musiał poznać, aby móc stworzyć swoją aplikację. Warto zaglądać, tak często jak się da, do dokumentacji Google, a jeśli nie ma tam odpowiedzi, to poszukać rozwiązania na StackOverflow.

Warto użyć w swojej aplikacji:
– fragmentów,
– komponentów typu Service, BroadcastReceiver,
– bazy danych SQLite,
– notyfikacji,
– nawigacji z użyciem NavigationDrawer.

5. Jest Git!

Jeśli do tej pory nie korzystałeś z systemu kontroli wersji, to nadszedł ostatni moment, aby go poznać. Polecam naukę Git, ze względu na jego popularność wśród pracodawców. Warto chwalić się swoim kodem, zakładając konto na Github, które będzie dobrym uzupełnieniem Twojego CV. Naturalnie, jeśli nie chcesz upubliczniać kodu swoich aplikacji, to możesz założyć prywatne repozytorium na Bitbucket, zupełnie za darmo. Idealnie będzie jeśli pracujesz nad kodem z innymi ludźmi i masz szansę opanować np. rozwiązywanie konfliktów pomiędzy wersjami napisanymi przez różnych programistów.

6. Popracuj nad warstwą graficzną

Można ten krok połączyć z krokiem nr 4, albo wykorzystać w nowej aplikacji. Chodzi o stworzenie aplikacji o bogatej warstwie wizualnej. W chwili obecnej najlepiej poszukać inspiracji z zakresu Material Design. Zrobienie aplikacji wyglądającej ładnie na różnych urządzeniach, w oparciu o czyjś projekt to element, który pozwala łatwo się wyróżnić na tle innych programistów.
Jeśli nie masz pomysłu na grafikę, możesz zaimplementować jeden z projektów np. z Dribble:
https://dribbble.com/shots/1833885-Skype-Material-UI-Concept-PSD

7. Wybierz ulubione narzędzia i biblioteki

Zanim zaczniesz tworzyć komercyjne aplikacje, warto sprawdzić z jakich narzędzi korzystają zawodowcy. Stworzyłem ebooka Przybornik Pragmatycznego Programisty Androida. Warto, abyś go przejrzał i przetestował kilka zawartych tam narzędzi i biblitek. Gwarantuje, że z częścią z nich szybko się zaprzyjaźnisz.

8. Wyślij CV

Jeśli przyłożyłeś się do wszystkich powyższych punktów, to gratuluję, jesteś Junior Android Developerem. Przygotuj swoje CV. Nie zapomnij umieścić w nim linków do stworzonych przez siebie aplikacji na Google Play oraz do konta Github. Poszukaj firm, które pozwolą Ci szybko rozwinąć swoje umiejętności i aplikuj do nich. Możesz też wysłać CV do mnie: sylwester.madej@byoutline.com. W Outline będziesz miał szanse uczyć się pod okiem doświadczonych programistów m.in. mnie. Jeśli akurat nie będziemy szukali nowych osób, to przekaże do kilku zaprzyjaźnionych firm, które też cenią sobie rozwój programistów.